Badania Prenatalne

Nieinwazyjne badanie prenatalne wykonywane w naszej placówce, zgodnie z międzynarodowymi zasadami Fetal Medicine Foundation, składa się z :

  • USG płodu wykonanego między 11 a 14 tygodniem. Składa się ono z oceny nie tylko przezierności karku i oceny kości nosowej ale również z analizy spektrum przepływu przez przewód żylny i zastawkę trójdzielną serca płodu. Sprawdzane też są podniebienie, kręgosłup i powłoki brzucha ( wykluczenie rozszczepów) oraz staramy się ocenić narządy wewnętrzne płodu.
  • Badań biochemicznych ( z krwi matki)- PAPPA i fBHCG.
  • Komputerowej analizy ryzyka zgodnie z międzynarodowymi zasadami Fetal Medicine Foundation Pacjentka, która ma wykonane badanie do południa, wynik otrzymuje tego samego dnia ( jest to- według naszej wiedzy-najszybszy czas w Polsce).
  • Ponowne USG płodu miedzy 18 a 22 tygodniem ciąży.

Kryteria dotyczące badań:

  • Kobiety w ciąży od 35 roku życia. NIE JEST WYMAGANE SKIEROWANIE.
  • Kobiety w ciąży, u których w poprzedniej ciąży stwierdzono aberracje chromosomalne u płodu. WYMAGANE SKIEROWANIE OD LEKARZA PROWADZĄCEGO LUB DOKUMENTACJA POTWIERDZAJĄCA W/W.
  • Kobiety w ciąży, u których w poprzedniej ciąży stwierdzono występowanie strukturalnych aberracji chromosomalnych w rodzinie. WYMAGANE SKIEROWANIE OD LEKARZA PROWADZĄCEGO LUB DOKUMENTACJA POTWIERDZAJĄCA W/W
  • Kobiety w ciąży o znacznie zwiększonym ryzyku urodzenia dziecka dotkniętego chorobą uwarunkowaną monogenicznie lub wieloczynnikowo. WYMAGANE SKIEROWANIE OD LEKARZA PROWADZĄCEGO
  • Kobiety w ciąży, u których w obecnej ciąży stwierdzono nieprawidłowe stężenie biochemicznych markerów dobrostanu ciąży lub nieprawidłowy wynik badania USG. WYMAGANE SKIEROWANIE OD LEKARZA PROWADZĄCEGO LUB DOKUMENTACJA POTWIERDZAJĄCA W/W .
  • Osoby z rodzin wysokiego ryzyka genetycznego. WYMAGANE SKIEROWANIE OD LEKARZA PROWADZĄCEGO LUB DOKUMENTACJA POTWIERDZAJĄCA W/W

Od maja 2014 NFZ wybrał naszą placówkę do realizacji Programu Badań Prenatalnych.

Umów wizytę 

+48 55 643 98 39

Po wykonaniu tych badań zyskujemy maksymalną dostępną wiedzę o stanie zdrowia dziecka. Wady wrodzone oraz inne choroby dotyczą 3-5% płodów . Niektóre z nich mogą być leczone przed porodem a niektóre w pierwszych dniach życia. Zalecamy wykonanie tych badań nie tylko kobietom objętym Programem ale każdej ciężarnej. Co prawda ryzyko wady chromosomalnej zwiększa się wraz z wiekiem matki lecz 70- 80% dzieci chorych rodzą kobiety przed 35 rokiem życia, ponieważ częściej zachodzą w ciążę. Dlatego w cywilizowanych krajach takie badania stają się standardem.

Pan Andrzej Pasieczny jest lekarzem licencjonowanym i certyfikowanym oraz systematycznie audytowanym przez międzynarodową organizację Fetal Medicine Foundation (licencja na wszystkie parametry płodu w I trymestrze) oraz Sekcję Ultrasonografii Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego.

Ginekologia Położnictwo

Ginekologia
i Położnictwo

Ginekologia Położnictwo

Laryngologia
dzieci i dorosłych

Ginekologia Położnictwo

Zabiegi
w znieczuleniu

Ginekologia Położnictwo

Fizjoterapia

Mater Pro Vita

ul. Bema 42, 82-300 Elbląg

Ginekologia-położnictwo,

Patologia ciąży,

Patologia szyjki macicy,

Badania Prenatalne,

Zabiegi w znieczuleniu.

 

Rejestracja:

Pon – 08:30-18:00

Wt – 8:30-15:00

Śr – 8:30-15:30

Cz – 12:30-18:30

Pt – 8:15-15:00

+48 55 643 98 39